Care este diferenta

Hernie de disc

Postata de xss09 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,as dori sa stiu si eu care este diferenta dintre protruzie discala si hernie de disc? Care este mai grava?

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 13 ani

Hernia de disc este atunci cand , inelul fibros care mentine discul pe loc, se rupe. Protruzia discala este alunecarea discului spre canalul spinal si radacina nervoasa, cauzand durere, amorteala si slabiciune musculara pe radacina nervoasa, pe care o afecteaza. Care este mai grava ? cred ca poate sa-ti raspunda medicul specialist.