Bună ziua ,as dori sa stiu ce inseamna acest rezultat RMN si daca exista un tratament altfel de cit chirurgical?

Hernie de disc

Postata de Utilizator11542870103 cu 5 ani in urma.

Reducerea lordozei fiziologice lombare
Extruzie discalaparamediana si foraminala stanga cu traiect antero-posterior de 9mm,migrata inferior pe o distanta de 14mm,respinsabila de compresia moderata si asimetrica a saculyi dural ,stenoza severa foraminala stinga si conflicte disco-radiculare cu radacina nervoasa L 4 in recesul lateral si intraforaminal; contact disco-radicular in recesul lateral drept in contextul debordului discal L5-S1

Raspunsuri (2)

Dr. Petre Muresan

acum 5 ani

Este vorba de o hernie de disc destul de pronuntata, cu prinderea nervului sciatic. Nu stiu ce tratamente ati facut intre timp, dar vreau sa va spun ca exista si alte variante de tratament foarte eficiente in afara operatiei. Eu si echipa mea am obtinut rezultate foarte bune in aceste situatii prin tehnici naturiste de tratament .
In cazul dumneavoastra este vorba de o spondiloza lombara cu hernie de disc, cu fenomene protruzive si cu prinderea nervului sciatic. Dar important este : ce simptome aveti ? Cum se manifesta ? Ati facut ceva tratament intre timp ? Noi am obtinut rezultate foarte bune in aceste situatii prin tehnici naturiste de tratament .

dr Petre Muresan
Medic primar MG/MF
Atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
Studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )

Dr. Petre Muresan

acum 5 ani

Este vorba de o hernie de disc destul de pronuntata, cu prinderea nervului sciatic. Nu stiu ce tratamente ati facut intre timp, dar vreau sa va spun ca exista si alte variante de tratament foarte eficiente in afara operatiei. Eu si echipa mea am obtinut rezultate foarte bune in aceste situatii prin tehnici naturiste de tratament .
In cazul dumneavoastra este vorba de o spondiloza lombara cu hernie de disc, cu fenomene protruzive si cu prinderea nervului sciatic. Dar important este : ce simptome aveti ? Cum se manifesta ? Ati facut ceva tratament intre timp ? Noi am obtinut rezultate foarte bune in aceste situatii prin tehnici naturiste de tratament .

dr Petre Muresan
Medic primar MG/MF
Atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
Studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )