As vrea sa știu ce înseamnă acest rezultat rmn?

Hernie de disc

Postata de Utilizator11546599651 cu 5 ani in urma.

Se evidențiază o rectitudine a axului lombar.
Canalul spinal prezintă un calibru normal.
Corpii vertebrali sunt în număr normal, cu forma și cu raporturi de vecinătate în limite normale.
Deshidratare parțială a discului L5.
Debord discal posterior la L4, cu minima amprentare durala, fără conflicte radiculare evidente.
Debord discal posterior la L5, cu fisura anulara postero-laterala stânga și amprentare radiculara L5 stânga.
Conul medular se termina la nivel de L1 de unde se divide în filamentele cozii de cal.
Intensitatea semnalului măduvei osoase a corpilor vertebrali este normala.
Țesuturile moi prevertebrale și paravertebrale nu prezintă anormalitati.
Concluzii:Discopatii L4 și L5. Tulburări de statica vertebrala.

Raspunsuri (1)

Dr. Petre Muresan

acum 5 ani

Fisura anulara inseamna fisura inelului care inconjoara discul intervertebral. Aceasta este o hernie de disc. Propunerea mea este sa consultati un neurochirurg. In cazul in care va spune ca inca nu este de operat, sunt variante foarte bune de tratament si se poate face o recuperare medicala. Dar depinde foarte mult de simptomatologia pe care o aveti si de care va tine cont cu siguranta si neurochirurgul.

dr Petre Muresan
Medic primar Medicina generala-Medicina de familie
Atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
Studii aprofundate de Osteopatie , Reflexoterapie ,
Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )