am si eu nevoie de un mic sfat...

Hernie de disc

Postata de Stefania32130953 cu 14 ani in urma.

am 15 ani si acum 2 ani am fost diagnosticata cu lombosciatica dreapta. Poate va suna copilaresc...dar simt nevoia sa intreb...sunt inca in crestere,lombisciatica imi va afecta dezvoltarea fizica armonioasa ?

Raspunsuri (2)

ionica

acum 14 ani

Buna Stefania32,

Daca vei urma tratamentul dat de catre medic, normal, te vei vindeca si vei creste armonios, dar daca vei trece cu vederea acest tratament poti sa ajungi la hernie de disc.

Pe curand!

Sheila

acum 14 ani

Pe langa tratamentul medicamentos trebuie sa faci si gimnastica medicala, cure balneare(hidrotermoterapie, kinetoterapie).
Trebuie sa mai ti cont de cateva recomandari:
- nu purta tocuri inalte
- incerca sa stai cu spatele drept
- ridica obiectele grele corect: indoaie genunchii si ridicate impreune cu obiectul nu te apleca in fata
- efita eforturile fizice mari
- fa exercitii de mobilizare a coloanei vertebrale in toate directiile
- fa zilnic 15-20 min gimnastica medicala
In mod normal nu ar trebui sa fie probleme de dezvoltare
Numai bine