Am facut RMN coloana total si nu stiu ce insemna?

Hernie de disc

Postata de Mosoiu Maria cu 3 luni in urma.

PROTRUZII DISCALE LA NIVEL C2-C3, C3-C4,C4-C5, C6-C7 CU CONFLICTE DISCORADICULARE
HERNIE DISCO-OSTEOFITICA LA NIVEL DE C5-C6 ,CU CONFLICTE DISCORADICULARE
DEBORDURI DISCALE LA NIVEL L1-L2,L2-L3,L3-L4, L4-L5 ,CU CONFLICTE DISCORADICULARE

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Rezultatul RMN al coloanei vertebrale indica o serie de afectiuni ale discurilor intervertebrale. Protruziile discale la nivel C2-C3, C3-C4, C4-C5, C6-C7 reprezinta bulgari sau proeminente ale discurilor intervertebrale in spatiul spinal. Acestea pot cauza dureri, slabiciuni sau amorteli daca apasa pe nervii spinali, fenomen denumit conflict discoradicular.

Hernia disco-osteofitica la nivel de C5-C6 se refera la deteriorarea discurilor dintre vertebre (disc) care duce la formarea de osteofite (formatiuni osoase anormale) si poate de asemenea cauza dureri, slabiciuni sau amorteli daca apasa pe nervii spinali.

Debordarile discale la nivel L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5 sunt similar cu protruziile discale si apar cand partea gelatinoasa a discului iese din centrul acestuia, exercitand presiune pe nervii spinali.

Toate aceste afectiuni pot provoca simptome precum dureri de spate, dureri in brate sau picioare, slabiciune sau amorteli. Ar fi util sa discuti aceste rezultate cu un medic pentru a intelege mai bine ce inseamna pentru tine si ce optiuni de tratament s-ar putea sa ai.

Cea mai buna persoana cu care poti discuta aceste simptome si rezultate ale RMN-ului sunt medici specialisti in neurologie sau chirurgie vertebro-medulara.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/durerile-joase-de-spate_9150