Alergarea pe banda si hernia de disc

Hernie de disc

Postata de Deloreanu cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
In urma cu o luna, in urma unui examen RMN, am fost diagnosticata cu hernie de disc lombara. Doctorul mi-a spus ca nu sunt in faza operabila si ca imi recomanda Kinetoterapie si baile termale de la Felix. Intrebarea mea este: alergatul pe banda (maxim 30 minute pe zi) imi poate afecta in vreun fel coloana?

Multumesc frumos!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa efectuati fizio-kinetoterapie, si sa cereti kinetoterapeutului la ce viteza sa reglati banda de alergare; o viteza prea mare creeaza o postura nepotrivita a corpului si poate accentua durerea de spate.

Deloreanu

acum 12 ani

Va multumesc frumos doamna doctor pentru raspuns. Dupa sarabtori o sa consult un doctor kinetoterapeut.
O seara buna!

cristina lutas

acum 10 ani

Buna ziua.as dori sa stiu daca in cazul in care am hernie de disc pot sa folosesc banda de alergat.multumesc