Se poate evita operatia?

Hernia inghinala

Postata de ionica14 cu 12 ani in urma.

In urma unor investigatii amanuntite, medicul radiolog mi-a spus diagnosticul: HERNIE HIATALA MARE. Am dureri in partea superioara a stomacului indiferent ce inghit (mancare sau apa) si sunt f.balonata. Spuneti-mi va rog care este calea spre vindecare si cat de periculoasa este aceasta boala?
Cu multumiri anticipate! Ionica

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Niste sfaturi competente puteţi obţine de la un medic chirurg (de aceea recomand consultul unui medic chirurg). Ceea ce vă pot spune este că o hernie hiatala de dimensiuni mari poate fi responsabilă pentru acumularea de alimente şi acid la nivelul esofagului, provocând dureri şi arsuri. Tratamentul herniilor mari necesită intervenţie chirurgicală, în care hernia se împinge înapoi in abdomen prin hiatus, după care acesta se sutureaza.