Sarcina?

Hernia inghinala

Postata de CatanescuC cu un an in urma.

Bună-ziua am și eu o întrebare va rog frumos dacă îmi puteți răspunde! În urma cu aproape 7 luni am fost operata de eventratie(cu asa) operație clasica, noi ne mai dorim un copil, întrebarea mea este la cât timp pot rămâne însărcinată după operație și dacă va afecta cu ceva sarcina! Va mulțumesc frumos!

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

In general, se recomanda o perioada de asteptare de cel putin 6 luni pana la un an dupa o interventie de tip eventratie inainte de a incerca sa ramaneti insarcinata. Aceasta perioada permite corpului sa se recupereze complet si sa se vindece, reducand astfel riscul de complicatii in timpul sarcinii.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog pentru recomandari adecvate: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-dupa-o-interventie-chirurgicala_15943