recuperarea dupa operatia de hernie inghinala la copil de 7 ani

Hernia inghinala

Postata de alexica2003 cu 12 ani in urma.

buna ziua baitelul meu in varta de 7 ani a fost operat de hernie inghinala de doua saptamani la inchiderea plagii sa folosit ate topitoare si as vrea sa stiu dupa cat timp poate sa revina la activitatile zilnice ( ex: mersul u bicicleta , fotbal ,inot, ) va miultumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Respectati recomandarile medicului operator. Dupa operatie, la 1 --2 saptamani se face un control obligator . Peretele exterior abdominal s-a vindecat insa pentru refacerea straturilor profunde este nevoie de timp in plus si de evitarea oricaror eforturi .

Carina Nastase

acum 12 ani

Buna ziua,

Am fost operata de hernie inghinala (operatie clasica) in August 2011 si de atunci am dureri din cand in zona operatiei.

Dupa operatie mi s-a recomandat sa am 30-60 zile fara efort fizic intens.

Eu insa am fost nevoita sa car diverse lucruri de atunci, nu mai mult de maxim 4 kg si am incercat pe cat posibil sa nu le car pe partea cu hernia.

Ar putea fi aceasta cauza durerilor? Exista posibilitatea de recidiva?

Ac***a in vedere ca eu am 55 kg si 1,68m cat as putea sa car fara probleme?

Va multumesc mult.

Carina

Dan

acum 8 ani

Buna ziua.
Statul pe scaun mai multe ore pe zi, dupa 2 luni de la operatie de hernie inghinala, prin metoda clasica, poate avea efecte negative?
E bine sa fac pauze si sa fac plimbari la intervale de timp?
Mentionez ca am stat 2 luni in concediu medical.
Multumesc.