Operatie hernie

Hernia inghinala

Postata de Fulgaaa cu 13 ani in urma.

Sunt operata de o luna de zile de hernie abnominala. Luna viitoare as vrea sa ma duc la mare. Am voie sa fac plaja ? Exista riscul unei complicatii daca stau la soare ?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Ti-as recomanda sa il intrebi pe medicul care te-a operat daca poti. Oricum poarta un costum intreg, care sa iti protejeze abdomenul de soare si de nisip si eventual pe dedesubt un plasture pe operatie. Problemele pe care le-ai putea in teorie avea ar fi vreo infectie de la nisip, din aer sau din apa, sau o vasodilatatie nedorita din cauza supraincalzirii cauzate de soare. Dar cu costum intreg, ar ramane numai apa o problema.
Dupa 2 luni totusi nu cred sa fie asa mari probleme. Intreaba-ti totusi medicul daca poti.

Fulgaaa

acum 13 ani

Multumesc mult de raspuns.