operatia de hernie inghinala

Hernia inghinala

Postata de vasilica86 cu 11 ani in urma.

buna dimineata domnule doctor ,va mai rog si eu un raspuns ; dupa operatia de hernie inghinala clasica pr patea dreapta am ramas cu o durere mica la testiculul drept este cumva vre-o problema.

Raspunsuri (3)

Dr. Victor Radu

acum 11 ani

Buna ziua!

Durerea ce iradiaza in testicul poate sa dispara odata cu finalizarea procesului de cicatrizare, sau, in cazul in care a fost lezat un nerv (genitofemural) in cursul manevrelor de disectie, poate avea un caracter cvasi-permanent, uneori cu accentuari la schimbarea vremii (meteo-sensibilitate).
In acest caz, este recomandat un tratament antiinflamator .

dr. Victor Radu

cristian

acum 8 ani

Buna ziua dl. doctor,
Ma numesc Cristian, 44 ani, inginer, instructor sportiv, pe 22.10 anul curent, m-am operat de hernie inghinala bilaterala de dimensiuni mici (facuta pe fondul antrenamentului sportiv intensiv) : operatie clasica cu plasa "tension free" la sp. municipal in Bucuresti. Dupa operatie am avut dureri ingrozitoare, iar la aprox 4 - 5 zile de la operatie am inceput sa am usoare usturimi (ca niste arsuri) pe tot abdomenul inferior si partea interioara a coapselor (la baza lor). Am inteles ca la operatie s-au sectionat niste nervi. Problema e ca aceasta usturime (in special cand ma misc sau merg) a devenit destul de puternica. Momentan au trecut 3 saptamani de la operatie. Mentionez ca am fost la medicul care m-a operat si mi-a recomandat un antiimflamator. Eu as dori sa stiu daca se poate face ceva mai mult, deoarece sunt momente cand usturimea/arsura devine f. puternica si radiaza pe o portiune mai mare. Ma gandesc la o reconstructie/repozitionare a nervilor lezati sau ceva de acest gen (am inteles ca acest gen de durere e provocata de nervi lezati/sectionati/prinsi in plasa), dar nu doresc sa fac alta interventie cu medicul care m-a operat....aveti idee unde as putea sa ma adresez?
Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc din suflet!

Cu deosebita stima,
Cristian

năstase gelu cătălin. ..

acum 8 ani

Bună ..dl dr...am fost operat de hernie inghinala stanga.înaintea interventului chirurgical.in pozitia ..pus in pat culcat pe spate...se trăgea tot din inauntrul...intesticului.acum după iterventul chirurgical....in acces i pozitie este unflat ...Si doare pe partea ...stanga.inghinala....rog a imi spune daca este normală durerile si ......unflatura intesticolului.care este unflat cu respect...