Nu mi se închide operatia de hernie inghinala ce sa fac?

Hernia inghinala

Postata de Diana cu un an in urma.

Bună ziua,sunt operat de hernie inghinala acum 3 ani,pentru ca nu mi sa inchis deloc acea operație am fost la medic care acum o luna mia dat diagnosticul de granulom de fir după care mam reoperat.Problema este ca nici acum după a 2a operație nu se închide operatia,doctorul spunându-mi ca trebuie sa ma operez din nou,este normal asa ceva ce spuneți domnule doctor? Va mulțumesc pentru răspuns

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,

Este posibil ca din cauza granulomului de fir sau a altor complicatii, operatia de hernie inghinala sa nu se fi inchis corect. In unele cazuri, poate fi necesara o a treia operatie pentru a corecta problemele persistente.

Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre toate optiunile disponibile, inclusiv beneficiile si riscurile fiecarei proceduri, precum si alternativa de a nu face nicio interventie chirurgicala. De asemenea, poate fi util sa obtineti o a doua opinie de la un alt medic specialist in chirurgie.

Gasiti o lista utila de medici chirurgi la ca re puteti programa o consultatie suplimentara.
https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Va reamintim ca este important sa luati legatura cu medicul dumneavoastra sau sa cautati ingrijire medicala de urgenta daca apar complicatii.

Diana

acum un an

Ce fel de complicați pot apărea?este o urgenta?poate merge la munca?va mulțumesc