hernie ?

Hernia inghinala

Postata de andreeamd77 cu 12 ani in urma.

buna ziua,

am efectuat un IRM in urma unor dureri puternice la coloana, zona lombara care coborau pe picior. Rezultatul este:

- piese scheletice cu raporturi normale
- scolioza dextroconcava
- mici hernii intraspongioase toracal inferior
- hipersemnal T2 la nivelul micilor articulatii posterioare L3-L4, L4-L5 (mica cantitate de lichid sinovial)
- protruzie medio-laterala stanga L5-S1 ce amprenteaza secundar sacul dural si prezinta contact cu radacina S1 stanga in traiectul intradural
- maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen

este o hernie de disc sau se poate genera in timp una?

multumesc

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din descrierea RMN-ului este vorba de o protruzie discală la nivel L5-S1 (o formă mai uşoară de discopatie) care poate preceda o hernie de disc dacă nu sunt respectate indicaţiile medicului

Utilizator11709462889

acum 2 luni

In urma unui Ct abdominal la nivelul coloanei au ieșit hernii intra spongioasa etajate toracal și l5 cu poziție joasa

Utilizator11709462889

acum 2 luni

In urma unui Ct abdominal la nivelul coloanei au ieșit hernii intra spongioasa etajate toracal și l5 cu poziție joasa