Hernie ombilicala?

Hernia inghinala

Postata de crina_dolce cu 10 ani in urma.

Buna ziua!

De cateva luni am observat o umflatura la nivelul ombilicului. Initian nu mi s-a parut ceva anormal, mai ales ca in ultima vreme m-am si ingrasat si mi-am inchipui ca de la asta poate fi, insa in ultima vreme am si ceva dureri care ma alarmeaza. Sa fie o hernie ombilicala si daca da, ce pot sa fac?

Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Fodor

acum 10 ani

Buna Ziua,
Cel mai probabil este o hernie ombilicala. Aveti nevoie de un consult chirurgical.
Cu stima,
Dr Marius Fodor

crina_dolce

acum 10 ani

Buna ziua!

Din pacate, noi romanii, suntem mai neglijenti cu sanatatea noastra si pana nu apar semne care sa ne deranjeze foarte tare amanam vizita la medic, care intr-un stadiu incipient al bolii ne-ar fi putut salva...aceeasi poveste si la mine: umflatura nedureroasa, apoi durere, apoi durere si mai mare, abia apoi medic si in final operatie...:) am avut noroc de domnul doctor Ion Daniel de la Spitalul Universitar, care prin profesionalismul si pasiunea pentru medicina si ingrijirea pacientilor, m-a salvat. Am invatat insa un lucru: trebuie sa mergem la medic de la aparitia primului disconfort sau anormalitate, nu sa asteptam pana in al douasprazecelea ceas...Sanatate!