hernie inghinala

Hernia inghinala

Postata de Amironesei cu 15 ani in urma.

am fost operat de hernie inghinala pe 13 august,1 luna si 10 zile au trecut de atunci si vreau sa stiu daca pot face efort mai bine spus eu fac sport de performanta atletism de 15 ani si as dori sa incep antrenamentele iar asta inseamna un efort destul de mare chiar daca incep usor doar cu alergari dar acelea vreau sa stiu daca le pot face mai tare nu ca si cand m-am duce in parc si as alerga de placere plus putina forta(abdomene,tractiuni si alte cateva exercitii).as dori sa stiu care sunt riscurile daca incep sa alerg si fac un efort mai mare?daca am uitat ceva sa mai spun astept sa ma intrebati.

Raspunsuri (7)

Amironesei

acum 15 ani

am uitat sa spun caci operatia sa prins bine nu este nici o problema,nici dupa operatie n-am avut nici o problema plus ca mi sa pus o plasa(nu stiu cum se numeste) in mine in acel loc unde era hernia.multumesc

Elena991510

acum 15 ani

intreaba medicul, dar eu zic ca ar trebui sa mai stai in pauza, ca nu e vb de cusatura pe care o vezi tu, ci ceea ce a cusut medicul inauntru, se poate desprinde f usor. Eu m-am operat la 9 ani si am stat 3 luni fara efort si sport

ANONyM

acum 13 ani

m-am operat si eu de hernie inghinala akum 3 ani, akum nu mai am nimik

Andrei

acum 13 ani

eu m-am operat in acelasi simultan de apendicita si de hernie inghinala si vad ca dupa 1 saptamana de la operatie , ma doare si acum daca pun mana pe acea "galma" de la hernie.(inainte de operatie nu ma durea asa,dar acum daca pun mana ma doare tare de tot) trebuie sa treaca timpul sa nu ma mai doara sau trebuie sa fiu iar operat de hernie ? (mentionez ca acum am si dureri de spate:simt ca nu pot sta drept si uneri daca stau in picioare imi amorteste partea dreapta a spatelui)

maryus

acum 13 ani

ajungi pe masa de operatie.

Cornel

acum 3 luni

Salut, ma intereseaza cum a decurs revenirea la alergare după operație. Mulțumesc

Cornel

acum 3 luni

Salut, ma intereseaza cum a decurs revenirea la alergare după operație. Mulțumesc