Hernie inghinala

Hernia inghinala

Postata de Kinderu cu 11 ani in urma.

Buna ziua , Am 18 ani , in urma cu 1 sapt am depistat o durere in zona abdominala , spre partea inghinala...sunt convins ca am hernie inghinala unilaterala (stanga) , acum 1 an si 1 sapt am fost operat de hernie inghinala dar pe partea DREAPTA...
Am fost operat prin metoda clasica , e destul de dureroasa si grea perioada postoperatorie , nu as mai vrea sa trec prin asta.
Am citit despre o metoda mai nou de operatie laparoscopica , ceva de genul....
As dori sa stiu cum e mai bine clasic sau laparoscopic (mentionez faptul ca sunt jucator de fotbal si mi-as dori ca in 1 luna de zile sa revin pe teren , sa incerc treptat sa imi reiau activitatea)..
Sunt costuri mari in aceasta operatie ?
Si au toate spitalele asemenea aparat ?

Multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Stefan Tuca

acum 11 ani

Buna seara,

Desi in termeni de recidiva procedeul deschis si cel laparoscopic pentru hernie inghinala , au cam aceleasi rezultate, este adevarat ca recuperarea dupa procedeul laparoscopic este ceva mai rapida.
Am sa va rog sa veniti la o consultatie.

Cu stima,

dr.Tuca

www.stefantuca.ro