hernie inghinala

Hernia inghinala

Postata de voichita13 cu 12 ani in urma.

sunt balerina si vreau sa ma operez de hernie inghinala,la cat timp dupa operatie pot sa -mi reiau activitatea? Multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Indicatia chirurgicala a herniei inghinale o poate stabili medicul de chirurgie generala.
Hernia inghinala este definita prin exteriorizarea unui organ abdominal (cel mai frecvent epiplon, intestin subtire sau intestin gros) sub tegumentul regiunii inghinale.
Recuperarea postoperatorie difera functie de procedeul utilizat, de existenta complicatiilor , de la 2-3 saptamani(prin procedura laparoscopica) pana la cateva luni.
mai multe informatii despre hernia inghinala se gasesc accesand link-ul:
//sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/hernia-inghinala_970

Dr. Stefan Tuca

acum 12 ani

Bună ziua...

Recuperarea după hernie inghinala, poate fi mai scurtă sau mai lungă în funcţie de procedeul ales: deschis sau laparoscopic...totuşi având în vedere că cel mai probabil o plasă va fi folosita,pentru buna integrare a acesteia în organism o perioadă de circa două luni lipsita de efort va fi cu siguranta necesară.

Toate cele bune !

Dr.Ştefan Tuca

medic specialist chirurg

www.stefantuca.ro