Hernie inghinala

Hernia inghinala

Postata de okyverzi cu 12 ani in urma.

Buna ziua, as dori sa stiu daca o persoana operata recent de hernie inghinala stanga cu dimensiune foarte mare, poate calatorii cu autocarul (cca. 2000 km). Cat timp trebuie sa astepte de la operatie si ce tipuri de efort trebuie evitate. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

După o operaţie de hernie inghinală este recomandată:
1.evitarea ridicării de greutati
2.evitarea împingerii diferitelor lucruri
3.evitarea sporturilor, mai ales cele de forţă.
Timpul de recuperare depinde de modul cum s-a refăcut musculatura abdominală după efectuarea operaţiei (în general perioada de recuperare este de aproximativ 1-2 săptămăni).