hernie inghinala st.

Hernia inghinala

Postata de denes146980 cu 12 ani in urma.

Am o hernie inghinala st. spre mijloc pozitia inferioara. Daca stau in pozitia verticala si merg catva metri , iasa in afara, iar cand tusesc trebuie sa tin cu mana ca sa nu iasa in afara! Cineva mi-a spus , ca se vindeca si singur daca folosesc Legatura de hernie , care tine pe pozitie? Asta cu eliminarea si al unui testicul este o p***ae! n-am mai auzit asa ceva!!!! Va intreb daca neaparat trebuie operat si unde se gasesc asemenea bandaje (legaturi) de hernie? O asemenea operatie se incadreaza in operatiie grea? Mediocra , sau usoara?? Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

Operatia de hernie se incadreaza in gama operatiilor usoare. Nu trebuie sa va fie teama si sa va chinuiti. Hernia va persista si tot la operatie veti ajunge, eventual de urgenta. Mai bine va operati cu programare, linistit, in concediu sau fara presiune, decat sa ajungeti cine stie cand, cum si unde. Nu se elimina nici un testicul, nu se intampla nimic. Orice chirurg stie sa opereze asa ceva, sigur daca aceasta nu are si complicatii (care pot aparea daca nu este operata la timp).

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

din pacate boala dumneavoastra nu poate fi tratata conservator pe termen lung, ci trebuie sa va operati, binenteles acest lucru trebuie confirmat in urma unui consult chirurgical, totusi fara operatie nu se va vindeca de la sine, ba mai mult in timp pot aparea diverse complicatii. ca la orice operatie exista anumite riscuri, pana si o operatie de apendicita are anumite riscuri, totusi din toate tipurile de interventii operatorii, aceasta nu prezinta un grad foarte inalt de periculozitate.

va urez o seara buna

denes146980

acum 12 ani

Va multumesc pentru respuns!! O seara frumoasa.