Hernie inghinala sau nu?

Hernia inghinala

Postata de vdingo11 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
De vreo 2 saptamani ma deranjeaza la efort in zona inghinala stanga - simpt ca si cum ar fi o umflaturain interior care jeneaza. Nu am nici o umflatura si nici nu simpt nimic la palpare.
Am fost la mediculde familie si mi-a spus ca este posibil sa fie o hernie inghinala care trebuie operata.
Este posibil sa fie hernie daca nu se vede inca nimic?

Mi-a dat o trimitere la chirurgie. Eu sunt din zona Iasului dar nu stiu pe unde a fi bine sa ajung: Policlinica mare?

Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

da, este posibil sa fie hermie inghinala. Aceasta evolueaza in diferite stadii, la dumneavoastra fiind vorba de o faza incipienta in care aparitia "umflaturii"nu este necesara.
Un consult chirurgical, eventual in asocierea cu o ecografie, va pune diagnosticul corect urmat de recomandarile aferente.

vdingo11

acum 12 ani

Va multumesc.

vdingo11

acum 11 ani

Buna ziua din nou.
Intre timp am facut un consult chirurgical (d-l doctor a spus ca nu am hernie) si o ecografie (la care toate au iesit bine - putin nisip la rinichi-ul stg, colecistul un pic marit dar din cate am inteles nimic grav)

Unde as mai putea incerca deoarece tot ma deranjeaza in partea stg - chirurgul a spus sa stau linistit ca nu am nimic, dar eu nu cred. Ceva este.
Sa fie oare de la vezica sau intestin?

Va rog sa imi dati un sfat cu ce controale sa mai fac.

Va multumesc.

andreea

acum 11 ani

Buna ziua.Ma dor salele tare...daca stau intina cu genunchii indoiati nici numi pot ridica spatele...pt ca nu-mi pot incorda spatele in zona aceasta ...uneori nici nu pot merge..pt ca durerea se accentueaza cand pun piciorul in pamant ,,am observar ca in partea dreapta e mult mai accentuata ..sa fie hernie ? e cazul de control...sa folosesc vre3un unguent?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul reumatolog pentru investigatii si stabilirea unui diagnostic. Tratamentul se stabileste ulterior...

Valentin

acum 8 ani

Ai mai făcut și alte investigații .?

Valentin

acum 8 ani

Ai mai făcut și alte investigații .?

petrutapavel

acum un an

Bună ziua soțului meu are 2 saptamani de când este operat de ernie anghinala..și sa unflattering un testicul.si simple ustrime I auntru la operatie oare sa fie normal asa ceva