hernie inghinal;a

Hernia inghinala

Postata de Ragnotti cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am 33 ani,1,76m,80 kg si in urma unui efort la sala de forta(in timp ce ajutam un prieten la impins din culcat orizontal cu haltera) am simtit in partea inghinala stanga o arsura , putina durere si o mica inflamatie.Dupa cateva zile am mers la medic si in urma unui examen ecografic mi s-a stabilit :mic punct herniar in regiunea inghinala stanga;nimic acut chirurgical.De aprox. o saptamana am baut zilnic 4-5 cesti de ceai de cretisoara in amestec cu ceai de coada calului si am luat intern si extern tinctura de traista ciobanului,iar rezultatul a fost nemaipomenit,intrucat durerea a disparut..Acum va intreb pe dvs. daca mai pot face alegare usoara ,flotari,abdomene,bicicleta,inot, exercitii la scipeti si cu gantere usoare(aprox 6-12kg din sezut)? Repaosul ma omoara !E posibil sa se mareasca hernia?Dpdv alimentar ce pot cosuma?Mentionez ca am avut anul trecut o hernie ombilicala operata cu succes,recuperata 100%.Multumesc!Cristian

Raspunsuri (4)

Dr. Stefan Tuca

acum 12 ani

Buna ziua,

Daca intr-adevar este vorba de o hernie inghinala, aceasta va trebui cu siguranta operata, fiind vorba de un defect aparut la nivelul peretelui abdominal.Operatia va presupune montarea unei plase in ideea obtinerii unui perete sollid care sa va permita realizarea efortului sustinut pe care vi-l doriti.In nici un caz hernia nu va trece intr-un mod naturist, cel mai degraba va creste in dimensiuni progresiv.

Va stau la dispozitie pentru consultul chirurgical si interventie.

Mai multe detalii despre activitatea mea, cat si despre afectiunea de care suferiti, gasiti pe stefantuca.ro

Numai bine

dr.Stefan Tuca - medic chirurg

Ragnotti

acum 12 ani

Multumesc pt. bunele sfaturi,probabil ca in cele din urma am sa recurg la operatie.Din unele informatii am auzit ca se poate afecta functia sexuala.Este adevarat?Oricum,concluzia mea este ca am o problema de ''''material genetic'''' in zona abdominala.Pe viitor trebuie sa fiu mai atent cu mine insumi.Va doresc tot binele!Cristian

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Dr. Stefan Tuca

acum 12 ani

Stimate domn,

Poate ar fi bine sa prezentati cititorilor acestui site si calitatea in care dumneavoastra oferiti niste sfaturi atat de elaborate.Poate impartasiti ceva din experienta dumneavoastra in aceasta patologie chirurgicala, sau macar studiile realizate pe loturi intregi de pacienti conform carora pudra de musetel de exemplu, vindeca o hernie.Vedeti dumneavoastra, poate si datorita unor vraci ca dumneavoastra care isi dau cu presupusul, pacientii ajung la spital, cateodata in momente imposibile sau macar tardive pentru starea lor de sanatate.Din pacate pentru dumneavoastra stimate domn, chirurgia parietala nu are nici o legatura cu botanica.

Oricum daca veti face cumva vreo hernie, mestecati granule, poate se vindeca...

Succes!