Hernia usoara, fara operatie?

Hernia inghinala

Postata de Cristian P. cu 12 ani in urma.

Buna seara,
Am 47 de ani, 1,78 m inaltime, 90 kg (circa 10 kg castigate in aproximativ 1 an), munca de birou. Pana la inceputul acestui an, am avut o viata sportiva ... ordonata. Membru in echipa de volei (old boys), 2-3 competitii pe an, meciuri amicale aproape saptamanal, ceva antrenamente. In plus, tenis. Asa am reusit sa-mi fac praf un genunchi (ligamente, menisc,...), pe care nu l-am reparat nici pana acum. Spun asta ca sa intelegeti ca m-am tinut departe de terenul de sport in ultima vreme. Ramanandu-mi numai munca de birou (cca 10 ore pe zi) si deplasarile in masina, am castigat mult in greutate si m-am cam ..." inp***at". Problema abia acum apare: cu cateva zile in urma, am simtit intr-o dimineata o stare de balonare extrema si intepaturi in zona abdominala, insotite de usoare dureri si o stare de disconfort neobisnuita. Plus o mica umflatura, nedureroasa, pe care o impingeam inapoi prin palpare, langa buric. N-am mai carat greutati, (inceput de an universitar, bagaje,etc...). Mi-am pus un brau elastic si m-am mai linistit. E bine, acum. Umflatura de langa buric o simt in functie de gradul de balonare. Intrebare: e cazul deja de interventie chirurgicala, sau sa vad ce se mai intampla daca dau jos kilograme si incep cu niste alergari usoare, continuand cu exercitii usoare de intarire in timp a musculaturii abdominale ?
Cu stima, respect si incredere,
Cristian

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar fi recomandat consultul unui medic chirurg care este cel mai în măsură să stabilească dacă în cazul d-vs va fi nevoie sau nu de tratament chirurgical

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in nici un caz nu trebuie sa neglijati aceasta afectiune. dupa cum at intuit, trebuie sa evitati ridicarea de greutati, scaderea in greutate cu siguranta va ajuta (dar fara efort care ar suprasolicita musculatura abdominala deja afectata), la fel si braul.
totusi, inainte de a incepe orice forma de tratament, trebuie sa va prezentati la un medic chirurg pentru stabilirea gradului de hernie ombilicala si posibilitatile de tratament (in functie de tipul de hernie, de bolile asociate, etc).
pentru mai multe detalii despre posibilele complicatii in lipsa evaluarii medicale (incarcerare, strangulare, ocluzie intestinala, peritonita, etc.), va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/herniile_985

va urez o zi buna

Dr. Stefan Tuca

acum 12 ani

Bună seara,

Ceea ce descrieri dumneavoastră se numeşte hernie ombilicala.Netratata se poate complica cu creştere progresivă în dimensiuni, ocluzie,strangulare,
Din punctul meu de vedere necesită intervenţie chiurgicala,altfel pot apare complicaţii pe care nu vi le doriţi.
Vă stau la dispoziţie pentru consult şi intervenţie chirurgicală.

dr Ştefan Tuca medic specialist chirurg. Stefantuca.ro
.

ilie sergiu

acum 11 ani

astept raspuns urgent

maria kovacs

acum 12 ani

buna ziua . Am un baietel de 6 ani la care am observat o umflatura in zona inghinala atunci cind plange sau tuseste , dupa ce am citit despre hernie am observat ca si in partea opusa se observa o umflatura cam in aceasi zona dar mai mica.SUNT socata si speriata pentru ca stiu ce urmeaza. Nu am fost inca la un specialist dar medicul de familie mi-a spus ca inca nu este operabila. Ma tem pentru ca la vaccinul de un an a facut cunvulsii timp de 3saptamini ,si o operatie in acest caz reprezinta un risc . Care este riscul?

ANDREI MARCEL-MARIAN

acum 10 ani

BUNA ZIUA! AM 39 DE ANI SI AS AVEA SI EU O INTREBARE LEGATA DE HERNIE DEOARECE ACUM 26 DE ANI AM FOST OPERAT DE APENDICITA IAR NU DEMULT DUPA CE FAC EFORT SIMT CA MA DOARE PUTIN MAI JOS DE APENDICITA ADICA MAI JOS DE OPERATIE TOT IN PARTEA DREAPTA SI PARCA E PUTIN UMFLAT. PUTETI SA-MI DA-TI UN SFAT CE POT SA FAC S-AU DACA PRINTR-UN TRATAMENT SE POATE REFACE CEVA FARA SA AJUNG IAR OPERAT DE HERNIE? VA MULTUMESC!

Gabriela Vieru

acum 7 ani

Bună ziua,
Mama mea care are 80 de ani, acum o săptămână a observat in timp ce facea dus o mica umflătură la ombilic. Acest lucru m-a dus la ideea că nu e altceva decât hernie ombilicală, de aceea vă rog să-mi spuneți un tratament naturist si ce regim de viață trebuie să urmeze. Menționez ca are 1,60m si are 88 kg. si toată viata a suferit de constipatie plus ca suferă cu inima.Eu i-am sugerat un consult la un chirurg dar nu doreste.Poate mă sfatuiți ce să fac si îmi indicati un tratament naturist.

Multumesc anticipat pentru răspuns