Hernia liniei albe?

Hernia inghinala

Postata de winnerson cu 13 ani in urma.

La multi ani! Am un baiat de 6 ani . Doctorul ia descoperit acum 7 luni ca nu i s-au inchis muschii abdominali si a aparut si o linie alba verticala pe burtica.Copilul se simte bine nu are nici o problema(ii miroase gurita rau dimineata),alearga ,merge cu bicicleta etc.Am inteles ca trebuie neaparat operat .Intrebarea mea este se poate inchide mai tarziu?Daca nu, trebuie operat de urgenta?Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 13 ani

Daca muschii abdominali nu sunt bine inchisi, pe linia alba,poate sa faca usor o hernie. Trebuiesc evitate eforturile intense, sa se mentina o greutate corporala normala ,alimentatia sa fie cat mai sanatoasa si bogata in fibre si multe lichide,pentru a evita constipatia ,cauza a contractiilor abdominale din interior spre exterior. Cat despre operatie, ar fi bine sa cereti si o alta opinie. Anumite exercitii pt. intarirea muschilor abdominali,sub supravegherea unui specialist.........Multa sanatate !