hernia inghinala

Hernia inghinala

Postata de mihaileu cu 12 ani in urma.

din cate stiu la operatia de hernie inghinala se elimina un testicul, prin eliminarea lui afecteaza nivelul de testosteron adica poate sa scada nivelul de testosteron?va multumesc.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

In primul rand din cate stiu nu se elimina un testicul la hernie inghinala (doar daca e ectopic) si intr-al doilea rand nu scade nivelul de testosteron.

Medic Epuran

acum 12 ani

Operaţia pentru hernie inghinală presupune împingerea conţinutului herniei înapoi în abdomen (în cazul herniilor directe) sau tăierea sacului hernial şi reintroducerea conţinutului acestuia înapoi în abdomen (daca hernia este indirectă - coboară prin canalul inghinal).
Punctul slab de la nivelul peretelui muscular –punctul prin care hernia protruzionează - în mod obişnuit este reparat prin coaserea la tesutul muscular (herniorafie). Tehnica chirurgicală folosită depinde de aria de perete muscular ce trebuie reparată şi de opţiunea chirurgului şi nu presupune eliminarea vreunui testicul, nivelul testosteronului nefiind afectat în vreun fel.
Pentru mai multe detalii în legătură cu modalitatea efectuării operaţiei în caz de hernie inghinală recomand consultul unui medic chirurg