Exercitii fizice pentru vindecarea herniei

Hernia inghinala

Postata de alexpadu cu 13 ani in urma.

Recent am decoperit ca am hernie inghinala, mai exact niste puncte de hernie, in ambele parti si putin mai accentuat in partea dreapta. Doctorul mi-a recomandat sa nu ma operez, ci sa incerc cu niste exercitii fizice (stand intins in pat sa ridic picioarele prin contractia abdomenului). As vrea sa stiu daca a mai incercat cineva metoda aceasta si daca a dat rezultate. O alta intrebare: ar putea sa-mi dauneze inotul?

Raspunsuri (17)

Dr Laurentiu Ungurianu

acum 13 ani

Singurul tratament al herniei inghinale este cel chirurgical , acesta putindu-se efectua clasic sau laparoscopic.
Cu stima

Iuli

acum 13 ani

Nu am auzit de exercitii fizice pt tratarea sau VINDECAREA (?!) herniei. Nu exista, din cate stiu, vindecare in cazul herniei alta decat chirurgicala. Mai mult, din ceea ce descrieti, aceste exercitii par mai mult sa va agraveze hernia in asa fel incat sa ajunga in stadiu chirurgical. Poate asta a vrut sa spuna medicul.

razu

acum 11 ani

nu esti in tema dar vorbesti ca un prost...tipic romanesc

Ionescu

acum 13 ani

Hernia care nu a fost cauzata de un traumatism este cauzata de o pierdere a elasticitatii si rezistentei tesuturilor. Tesustul care isi pierde elasticitatea se (celulita).
Acelasi lucru duce la multe gravide "la ruperea apei" mult prea devreme, ducand la nasteri premature.
Daca gravidele ar folosi un remediu homeopat pt. mentinerea elasticitatii acest pericol ar disparea.

Barbatii au tesutul care sustine intestinele mai subtire decat al femeilor si de aceea hernia aceasta apare mai des la barbati decat la femei.

Ac***a in vedere ca la baza acestei afectiuni sta de fapt o dereglare metabolica sau o carenta (pierdea elasticitatii poate fi cauzata de alimentatie nesanatoasa, exces de fluor, lipsa de siliciu sau anumite dereglari organice) este evident ca exista si posibilitatea de a o repara, daca folosim remedii adecvate naturiste sau homeopate.

In homeopatie sunt cunoscute remedii care vindeca hernia si fara interventii chirugicale sau cel putin unele care intaresc tesutul scazand posibilitatea ca acesta sa se mai rupa usor. In plus acele remedii vor actiona benefic si la alte slabiciuni fizice sau psihice caci un remediu numai pt. hernie nu exista.

Daca mergeti la un medic homeopat cu experienta si ii spuneti ca aveti hernie pe partea DREAPTA deja stie ce remediu sa va prescrie. Va recomand sa faceti acest lucru.

Un remediu general pt. marirea rezistentei si elasticitatii tesuturilor este remediul homeopat Calcarea fluorata CH5, va puteti informa saau intrea medicul.

Mai jos o reteta naturista care functioneaza la hernie:
Se fierbe unguras in 1 litru de vin si se adauga ceva miere la fierbere. Dupa aceea elixirul se pune in sticla la frigider si se bea la temperatura camerei cate un paharel mic de 15-20 ml dupa mesele de pranz si de seara (deci zilnic de 2 ori.)

alexpadu

acum 13 ani

Despre intarirea tesutului muscular din zona cu punctele herniale imi vorbea si d-l doctor la care am fost la consultatie. Imi puteti recomanda un medic homeopat in Cluj? Unul ... bun?

Iuli

acum 13 ani

Chiar crezi ca homeopatia iti va reduce hernia? Iti va reduce bugetul mai degraba. Acest "ionescu" nu este medic, ci un individ care tot ceea ce stie este sa denigreze medicina alopata si sa scrie enormitati de genul "hiv/sida nu se transmite asa usor, puteti face sex neprotejat". De altfel, va dati seama din felul in care scrie ca nu este vorba de un medic: "tesustul care isi pierde elasticitatea se (celulita)". Unei doamne i-a raspuns folosind expresia "iti umpli matele". Eu mi-am facut datoria sa va avertizez.
Este alegerea dvs ce faceti de aici incolo.

IULI

acum 11 ani

Intradevar am un prieten care s-a vindecat intr-o luna cu aceste exercitii. Ainceput cu 50 de executii dimi si 50 seara si a ajuns sa faca si 70 dim si seara si intr-o luna i s-a vindecat hernia.
Dar aceste terapii nu se mediatizeaza pt ca doctorii isi pierd painea, afirmatie valabila si pt alte afectiuni. Iti urez sanatate si speranta oricare ai fi cititorule!

Un prieten

acum 10 ani

Imi poti da mai multe informatii desprea aceste exercitii .Multumesc .

alex

acum 10 ani

I-mi place faptul ca poti vindeca in 1 luna hernia cu exercitii !
Care sint aceste exercitii ?
As putea sa le primesc ?
Cu multumiri

alexpadu

acum 10 ani

Alex, dupa cum vezi, am postat intrebarea acum 2 ani. De atunci fac zilnic abdomene. Hernia nu s-a vindecat si nici nu se va vindeca. Singura cale de a scapa de ea e o interventie chirurgicala. Totusi, aceste exercitii impiedica extinderea herniei sau agravarea acesteia pana la momentul in care te decizi, eventual, sa urmezi calea bisturiului.
Postez un link cu tipul de exercitii pe care il fac eu, cu specificatia ca nu tin mainile pe langa corp, ci le folosesc pentru a ma ancora de ceva greu in spatele, pentru a avea mai multa stabilitate - http://www.youtube.com/watch?v=p2k7u00kIkQ . Am inceput cu serii de 30 de abdomene si am ajuns, in cateva luni la serii de 150. Momentan nu am marit acest numar. Fac aceste exercitii zilnic, cel putin o serie, iar cand am timp poate fac si 3-4 serii pe zi. Nu trebuie sa fie consecutive seriile.

óvari mihai

acum 10 ani

care sint aceste exercitii

óvari mihai

acum 10 ani

care sint aceste exercitii

alexpadu

acum 10 ani

http://www.youtube.com/watch?v=p2k7u00kIkQ

petre

acum 10 ani

poi si ce ma alex am un coleg care a facut hernie in amandoua partile,pe clasa a 8 , si acum pe clasa a 10 trage la sala ca disperatu ,dar ce are daca te operezi ramai cu ceva pe viata??

Utilizator11556883598

acum 4 ani

alexpadu...cum este hernia ta dupa atatia ani? Te.ai operat pana la urma? Mai faci exercitii?

Utilizator21590534357

acum 3 ani

daca am hernie inghinala pot sa fac sala?

Utilizator21616000615

acum 3 ani

alexpadu, te-au ajutat exercitiile ? Cum este hernia ta? Ms