dureri inghinale

Hernia inghinala

Postata de PetreCol cu 11 ani in urma.

Buna ziua,ma numesc Petre am 40 de ani si joc fotbal amator in fiecare dumina.Acum o luna dupa un antrenament la care am depus ceva mai mult efort fizic ca deobicei,un sprint mia energic,dupa antrenament am simtit durerii inghinale,pe ambele parti.Durerile le simteam in ambele parti si numai atunci cind incercam sa sar de ex o groapa sau incercam sa fug si cind ma intorceam in pat de pe o parte pe alta.Acum,dupa o perioada de pauza,dupa primul meci simt dureri doar cind contract picioarele,numai ca a mai aparut o durere chiar in abdoment aproape de scrot putin spre dreapta,se manifesta cu pulsatii,apoi dureri abdominale cind contractez muschii,dar asta cred ca e febra musculara fiinca am si la picioare datorita pauzei dintre meciuri.Am mers la medic,spune ca nu am hernie, dar ma ingrijoareaza. Aici (spania)ca sa-ti faci o radiografie fara plata trebuie sa astepti ceva timp.Va rog daca se poate sa-mi spuneti ce ar putea sa fie si ce ar treebui sa fac.Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ar fi bine sa faceti o ecografie de sold si de abdomen.
Intre timp, puteti utiliza cateva zile un antiinflamator timp in care sa evitati sportul.

PetreCol

acum 11 ani

.cum am scris pentru radiografie e de asteptat fiinca ei considera(cred) ca nu e de urgenta si atunci te pune sa astepti...si ce inflamator sa folosesc? va multumesc

PetreCol

acum 11 ani

va multumesc

PetreCol

acum 11 ani

va multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Puteti folodi diclofenac sau flamexin, etc. Este important sa luati si ceva de protectie gastrica , gen omez.