Durere testicul, hernie?

Hernia inghinala

Postata de Mara cu 3 luni in urma.

Bună ziua! Prietenul meu se îngrijorează de câteva zile. În urmă cu o săptămână, în timpul unor lucrări de construcție, a trebuit să ridice o greutate foarte mare. Imediat după, a simțit un disconfort într-unul din testicule. Inițial nu a fost decât disconfort, dar acum pare ca durerea se intensifică. Este speriat să nu fie hernie. El este sportiv de performanta și are mereu contact cu greutăți mari, iar o hernie i-ar tăia accesul la cariera sa sportivă.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Dupa cum descrieti simptomele, este posibil ca prietenul dumneavoastra sa se confrunte cu o problema la nivelul testiculelor, care ar putea fi o hernie inghinala sau alte conditii precum varicocelul sau epididimita.

Simptomele unei hernii inghinale includ de obicei durere sau discomfort in zona inghinala, in special atunci cand se tuseste, se ridica greutati sau se inclina, si pot fi observate in unele cazuri umflaturi in zona testiculelor.

Este recomandat ca prietenul dumneavoastra sa mearga cat mai curand la un control medical pentru a determina cauza exacta a durerii si pentru a primi tratamentul adecvat.

Senzatia de disconfort sau durere ar trebui luata in serios si nu ar trebui ignorata sau amanata investigarea ei.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru prietenul dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/durerea-inghinala-la-barbati-cauze-si-simptome_19721
sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-hernia-inghinala_17180

Va dorim multa sanatate!