De ce s-a marit testicul după operația de hernie?

Hernia inghinala

Postata de Mihai cu 2 luni in urma.

După operație de Ernei inghinala stânga am rămas cu testicul marit au trecut 3 luni și tot așa este e normal?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Dimensiunea testiculului dupa o operatie de hernie inghinala poate varia din mai multe motive.

Unul dintre motivele comune este umflarea sau edemul, care poate fi o reactie normala la interventia chirurgicala. Acesta ar trebui sa se rezolve de la sine in cateva saptamani. Un alt motiv posibil este hidrocelul, care este o acumulare de lichid in jurul testiculului care poate provoca umflatura. In unele cazuri, dimensiunea crescuta poate fi cauzata de o complicatie a operatiei, cum ar fi strangularea sau infarctul testicular.

Daca testiculul dumneavoastra ramane umflat dupa 3 luni, ar trebui sa va consulte un medic pentru a determina cauza si tratamentul necesar.
Este posibil ca medicul sa recomande un test de ultrasunete pentru a evalua testiculul si pentru a indentifica orice problema potentiala.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/hernia-inghinala_970

Va dorim multa sanatate!