Buna ziua

Hernia inghinala

Postata de Laurențiu cu 8 ani in urma.

Buna ziua, de câteva luni, poate si mai bine, am observat ca, mai jos de buric ,sub abdomen ,in ambele părți , am un fel de zgârci .. Dar sunt mai multe .. Nu simt nici un fel de durere si nu prea am dat atenție .. Am căutat pe internet si am găsit asemanator cu ce am eu .. Hernie inghinală .. Si asta m-a cam speriat , într-adevăr merg la sala de mult timp , dar nu am simptome asemenea herniei.. Nu stiu ce ar putea fi .. Va rog daca ma puteți lămuri cu aceasta problema. Mulțumesc !!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti ar putea sa fie intr-adevar semne ale unei hernii inghinale, insa fara o evaluare medicala nu se poate pune un diagnostic concret. Este posibil sa fie ceva benign sau poate fi ceva mai grav.

Va recomandam sa mergeti cat mai curand la medic pentru o consultatie. Este mai bine sa aveti un diagnostic corect decat sa va faceti griji inutile sau sa ignorati ceva care ar putea necesita tratament.

Daca observati orice schimbare in simptome, cum ar fi durere sau marirea in dimensiune a "zgarcilor", sau daca incepeti sa aveti simptome cum ar fi greata sau varsaturi, ar trebui sa mergeti imediat la urgenta. Intre timp, incercati sa evitati orice activitate care ar putea pune presiune pe acea zona, cum ar fi ridicarea de greutati grele, pana cand puteti fi evaluat de un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/hernia-inghinala-un-fenomen-tot-mai-des-intalnit_15415
https://sfatulmedicului.ro/Herniile-abdominale/hernia-inghinala-semne-factori-de-risc-preventie_15191