virus c existent sau nu?

Hepatita

Postata de michelle30 cu 10 ani in urma.

buna seara tuturor,
am si eu o intrebare: se poate ca virusul c sa iasa pozitiv (anticorpi 11)..iar viremia sa fie nedetectabila? ce inseamna asta?mai exista virusul sau nu in sange? va multumesc!!!!sanatate multa tuturor!!!

Raspunsuri (4)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

exista o diferenta intre viremie si prezenta anticorpilor

toti cei care au sau au avut la un moment dat infectie cu virus C vor avea anticorpi in sange

viremia nedectabila inseamna ca virusul nu este in sange

michelle30

acum 10 ani

va multumesc pt raspuns, dar tot nu inteleg, atunci cum se poate ca sa dea tot virus pozitiv, daca viremia e nedetectabila? asta imi este mie neclar....:(

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

pai ati spus ca aveti anticorpi pozitivi - 11; asta inseamna ca ati avut la un moment dat infectia, nu ca virusul este in sange

cum am spus anticorpii sunt una, virusul este altceva

anticorpii sunt proteine sintetizate de organism in lupta impotriva infectiei si raman in sange o perioada destul de lunga de timp, chiar daca infectia s-a vindecat

michelle30

acum 10 ani

am inteles, multumesc ff mult!!!o si buna sa aveti!!!!