virus B

Hepatita

Postata de Vasy Nes cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Sotul meu a fost depistat cu hepatita B. TGO 37 U/1,TGP 83 U/1 si trigliceride 253mg/100ml. A facut apoi o analiza pentru stabilirea viremiei, analiza ce a avut ca rezultat,,nedetectabil,,. Medicul i-a spus ca nu are nevoie de tratament, ca este purtator sanatos de virus B. si atat! El este nelinistit, a luat o perioada esentin, bea ceaiuri in fiecare zi (anghinare, armurariu), a incercat sa tina un regim, e drept nu chiar strict, nu bea alcool deloc, dar sunt zile in care se plange ca-l doare in partea dreapta, ca are stari de greata! Oare ar trebui sa urmeze un tratament totusi?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Intr-adevar, hepatita cronica B beneficiaza de tratament gratuit numai atunci cand se depisteaza activitatea virusului ( viremie detectabila).
Simptomatologia descrisa poate fi datorata unei afectiuni bilare ( diskinezie biliara) pentru care ar fi bine sa efectueze o ecografie abdominala.

Vasi

acum 11 ani

Multumesc frumos!