viremie

Hepatita

Postata de monica1975 cu 10 ani in urma.

am vhb pozitiv ,viremie 75000ui iar partenerul meu are si el vhb pozitiv cu viremie nedetectabila. trebuie sa ne protejam in timpul actului sexual?

Raspunsuri (3)

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Ac***a in vedere ca amandoi aveti infectie cu VHB, nu este nevoie de protectie in timpul actului sexual. Replicarea virusului nu are legatura cu acest aspect.

monica1975

acum 10 ani

Va multumesc frumos,exact asta mi-a spus si medicul meu,doar ca partenerul meu a fost la un dr.in Austria iar acesta i-a spus sa fie foarte atent pe viitor,el nestiind ca are o relatie tot cu o pers.infectata cu VHB. De aici el a dedus ca trebuie sa se protejeze de mine,probabil dr.s-a referit la o suprainfectie cu hep A,C sau HIV. Va multumesc foarte frumos.

Utilizator21576749336

acum 4 ani

Buna ziua,
Daca am HbsAg pozitiv, HbeAg negativ, si viremie e nedetectabila de ani de zile (eu fiind sub tratament cu Entecavir), pot transmite virusul in timpul actului sexual?