viremie hepatita C

Hepatita

Postata de abyabyaby cu 11 ani in urma.

Buna seara !
la viremia de 1 luna de tratament rezultatul a iesit ,incarcatura virala MAI MICA DE 15 UI .As dori sa stiu exact ce inseamna.Un medic de interne mi-a zis ca acest rezultat este acelasi lucru cu a fi NEDETECTABIL si tratamentul cu interferon nu va depasi 24 saptamani !
Dilema mea , cum poate incarcatura virala MAI MICA DE 15 UI sa fie acelasi lucru CU NEDETECTABIL .Rog sa ma ajutati cu un raspuns ,dar explicit , ca sa pot sta linistit.Va multumesc !!!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Dupa doar 1 luna de tratament raspunsul a fost foarte bun ceea ce inseamna ca nu veti urma tratamentul mai mult de 24 de saptamani, cand, foarte probabil, viremia va fi nedetectabila. Medicul respectiv , probabil, acest lucru a dorit sa-l sublinieze.
Puteti sta linistit intrucat raspunsul terapeutic este foarte bun.

Utilizator11702523905

acum 4 luni

Buna.Am facut analiza ARN VHC cu incarcatura 2828.85, Pozitiv. Ce inseamna, ca e grav?

sory

acum 9 ani

Nu am facut tratament si analize ,au ieșit altfel incarcatura virala nedetecabila .limitat de detenție 15UI (,18 log UI/ml) ce înseamnă asta va gog aștept raspuns .Multumesc

sory

acum 9 ani

Nu am facut tratament si analize ,au ieșit altfel incarcatura virala nedetecabila .limitat de detenție 15UI (1,18 log UI/ml) ce înseamnă asta va rog astept raspuns .Multumesc