viremiae

Hepatita

Postata de trica2009 cu 12 ani in urma.

Am facut analiza de viremie pentru hepatita B si sunt urmaroarele rezultate:
87685 UI/mL ( 510327 copii/mL ) .Va rog sa-mi spuneti daca viremia mea este mare....va rog ff mult.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul infecţiei cu virusul hepatitic B, valoarea indicată (87685 UI/mL) corespunde unei viremii mici dar chiar dacă această valoare corespunde unei viremii mici, nu poate spune cu siguranţă dacă boala este usoară sau nu, dacă este în stadiu incipient sau deja evoluată.
Mărimea viremiei însă este importantă pentru a stabili dacă tratamentul aferent necesită urgentare sau nu, dar şi pentru evaluarea răspunsului la tratament urmat cât şi al riscului de evoluţie a bolii de ficat.