valori ale unor teste

Hepatita

Postata de strapontina cu 14 ani in urma.

Care este modul de exprimare pentru ARN-HCV{cantitativ} si pentru ARN-HCV metoda PCR si valori maxime si minime detectabile.Unde se poate stabili genotipul in cazul HCV.Multumesc! Poate ma ajuta cineva.

Raspunsuri (10)

STELA

acum 14 ani

AM FOST DESCOPERITA CU VIRUS C CU VALORI -ALT=1O2,148 ;AST=83,469;GAMMA=22,9 ;A/G= 1,24 CE SFATURI IMI DATI SUNT DEZORIEMTATA NU STI CE SA FAC.AM FOST LA MEDIC SI AM PRIMIT O RETETA PR 3 LUNI CU SARGENOL,FARCOVIT B 12 ,URSOFALK .ASTEPT UN SFAT DE LA VOI,CINE MA POATE AJUTA ?

strapontina

acum 14 ani

Eu cui ii raspund Stelei sau Georgienei? Sunt membrii ai comunitatii Hepatite virale? Pentru a ma pronunta trebuie sa stiu macar varsta,sexul si daca lucreaza.Oricum tratamentul este potrivit iar valorile nu sunt de speriat.Conteaza conduita in continuare.

magyval

acum 14 ani

Tratamentul care ti s-a dat nu te va scapa de virus, in cel mai fericit caz iti va scadea valorile transaminazelor.
Probabil ca va trebui sa faci dosar pt. interferon.

magyval

acum 14 ani

ARN cantitativ se exprima in UI/ml, valoarea minima e de 15 in unele laboratoare, maxima poate ajunge la cateva milioane. Ideal e nedetectabil.
ARN calitativ se exprima in negativ si pozitiv.
Genotipul nu stiu daca se face la noi in tara. In general romanii au genotipul 1, din pacate pt. noi.

STELA

acum 14 ani

am sa rapund la intrebarile tale strapontina.am 48 de ani si lucrez inca...am citit ceva despre bio bran si despre hepato liz.as vrea sa stiu daca a urmat cineva vreun tratament cu aceste produse si care au fost rezultatele.

strapontina

acum 14 ani

Am folosit ambele produse.Hepato liz nu a reusit decat sa-mi mentina analizele constante ceea ce nu a fost rau de loc.Bio branul desi este foarte scump banuiesc ca m-a ajutat foarte mult .Daca nu este o p***ancidenta la ultima analiza a viremiei aceasta a fost de 5800UI fata de 370.000UI in urma cu mai multi ani ,aceasta insemnand ca virusul a slabit ca multiplicare.Am intrebat daca lucrezi pentru ca cel mai important lucru este odihna,cel putin 16 ore zilnic.Daca te intereseaza mult mai multe emailul meu este [email protected] totusi nu am inteles esti STELA sau Georgiana 183 ?

[email protected]

acum 14 ani

As vrea sa ma sfatuiasca cineva daca e bine sa urmez al doilea tratament pentru virusul c.. Mentionez ca am facut terapie 1 an de zile cu pegassis si ribavirine, le 3 luni virimie nedetectabila,la 6 luni supriza virimie de 96700 ui,eu pornind la inceputul tratamentului cu virimia de 199896 UI.

strapontina

acum 14 ani

Numai medicul te poate sfatui.Poate sa fie si o eroare la determinarea viremiei dar nu se stie daca eroarea a fost la trei sau la sase luni.Persoanele cu suferinte hepatice pot avea surprize de la o zi la alta.Pastrati-va calmul!

mariana

acum 14 ani

am facut trat.in 2007 ,am pornit de la viremie 380000.la 6 luni dupa trat. viremie 100000. deci nu am rezolvat mare lucru. stie cineva un trat. pt .scaderea viremiei?

laura

acum 14 ani

am o fetita cu tetrapareza spastica de 4 anisori iar la un an cind am fost internata la NPI Mures s-au facut analizele si mi s-a spus ca ar avea hepatita cronica dar medicul de la infectioase unde am fost trimisa sa mai fac analize a spus ca fetita este vaccinata covtra hepatitei.pentru protectia ficatului i-am dat silimarina pana la 2 ani pe urma liv.52 intrebarea mea este are sau nu hepatita cronica si pot aparea ceva complicati in timp ac***a in vedere ca ia depakin