valoare maxima ADN HBV

Hepatita

Postata de TOTOLICA cu 14 ani in urma.

Buna ziua, am fost diagnosticata in urma cu 10 ani cu hepatita cronica virus B. Am facut tratament cu lamivudina in timp de 2 ani (2002-2004) iar dupa tratament "ADN nedetectabil". In urma unei biopsii (2005) virusul s-a activat, din august 2008 fac tratament cu lamivudina. La inceperea tratamentului ADN era 2.100.000 iar in iulie 2009 a fost 23.000. DE aproximativ o luna ma simt rau, transaminazele sint 200 iar ADN(noiembrie 2009) este 93.000.000. Intrebarea mea este daca mai am vreo speranta in sensul scaderii acestei valori si cam care ar fi limita maxima pentru ADN. Multumesc...

Raspunsuri (1)

giulia

acum 14 ani

buna tuturor.Am 32de ani si din 2005 am fost diagnosticata cu hepatitaB.la inceput transaminazele au fost normale viremia fiind de 19000.Mi s-a prescris tratament cu interferon atunci dar nu l-am urmat ptr. ca nu mi s-a aprobat de catre casa de asigurari.In 2006am repetat viremia si aceasta a fost de234000,transaminazele fiind in limite normale.Iarasi mi s-a dat interferon dar iarasi nu mi s-a aprobat.In tot timpul asta am tinut regim si nu am luat decat hepatoprotectoare.In 2007 am facut punctia si am repetat viremia care iarasi a crescut.Acum in 2009 viremia a fost de 19.000.000 iar transaminazele au luat-o razna dar tot nu e suficient ca sa mi se aprobe tratamentul cu interferon.Asa considera cei de la casa de asigurari.Ca boala nu e atat de grava,si mai pot astepta pana s-0r gasi bani si ptr. asta.Nu are importanta ca sunt salariata si platesc asigurarile ptr. ca toate investigatiile le-am platit...Poate se v-a aproba tratamentul cand nu voi mai fi.De reactiile interferonului am auzit multe dar totul depinde de fiecare organism.Nu la toata lumea e la fel.Sincer eu cred ca ma voi face bine indiferent de ce zic altii.Totul sta in puterea celui de SuS.Trebuie sa gandim pozitiv orice ar fi.