vaccinare hepatita b

Hepatita

Postata de marianmar cu 14 ani in urma.

Dupa cate zile de la efectuarea primei doze de vaccin contra hepatitei b,corpul capata imunitate?

Raspunsuri (2)

Andrada

acum 14 ani

Imunitatea nu o vei avea dupa prima doza de vaccin.Trebuie sa urmezi 3doze de vaccin:prima doza,dupa care faci a doua doza dupa o luna iar a treia doza dupa doua luni sau trei luni,depinde de tine.Dupa ce ai facut cele trei doza trebuie sa treaca 6saptamani si vei face analizele de sange ptr a putea vedea daca vaccinul si-a facut efectul si cat de mare iti este imunitatea. Doar atunci poti spune ca ai imunitate importiva hepatitei

tomaioana

acum 14 ani

vaccinarea completa este considerata dupa administrarea a 3 doze de vaccin l
in interval de max 6lunidupa care puteti face titrul anticorpilor formati de organism