va rog raspundeti...

Hepatita

Postata de liliac cu 14 ani in urma.

daca incarcatura virala este nedetectabila pot transmite virusul hepatic c?
Sunt sanse vreodata ca hcv sa iasa negativ? va rog sa imi raspundeti daca stiti.

Raspunsuri (2)

magyval

acum 14 ani

Daca virusul e nedetectabil inseamna ca nu il mai ai in sange. Dupa 6 luni repeta viremia. Anti HCV ramane pozitiv foarte multi ani, din pacate. Asta nu inseamna ca nu te poti reinfecta cu virusul C.

Mariana118119

acum 14 ani

Citat:
Daca virusul e nedetectabil inseamna ca nu il mai ai in sange. Dupa 6 luni repeta viremia. Anti HCV ramane pozitiv foarte multi ani, din pacate. Asta nu inseamna ca nu te poti reinfecta cu virusul C.

Virusul hepatitei C ramane in organism toata viata! ARN HCV se poate negativa sub tratament dar pot apare oricand recaderi. Recaderi ale hepatitei! nu reinfectii (ca infectia este prezenta in continuare)! Riscul de transmitere depinde de nivelul viremiei.