Va rog mult

Hepatita

Postata de corny1 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,sant diacnosticat cu virusul c,iau traratament de 5 saptamani cu copegus 200 si pegasys 180 micrograme,cel mai rau ami este cand nu pot sa respir,ma apuca dintro data si am sezatia ca ma sufoc si nu pot sa adorm de frica,ce as putea lua pt.am anteles ca nu am voie sa iau nici un medicament sau ceaiurii.Ce ma sfatuiti.
Mltumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

tratamentul cu interferon trebuie monitorizat de medicul dumneavoastra curant datorita efectelor adverse si precautiei in a utiliza alte medicamente hepato-toxice. totusi nu sunt interzise toate medicamentele, de aceea in functie de reactiile adverse pot fi recomandate diferite tratamente simptomatice, dar acest lucru este recomandat a fi facut de medicul curant pentru a evita eventualele complicatii.
pentru mai multe detalii despre tratamentul simptomatic, va recomand urmatorul articol: //sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/hepatita-virala-cronica-cu-virus-c-tratament-efecte-adverse_645

va urez o zi buna

lacriela

acum 12 ani

La fel si fratele meu in timpul tratamentului cu interferon avea momente cand nu mai putea respira...era unul din efectele adverse...

corny1

acum 12 ani

Multumesc de raspuns, am trecut de faza asta nenorocita si am scapat de toate reactiile adverse asta a fost an prima luna pana sa acomodat corpul si la rezultatul de la analiza (viremia) a iesit nedetectabil,ma simt mai usurat.
Inca o data multumesc si sanatate la toata lumea

lacriela

acum 12 ani

ma bucur mult pt.tine ...fratele meu e nonresponder si i-a oprit tratamentul...cu toate ca tratamentul i-a facut bine...i-a redus fibroza si i-a scazut viremia dar nu suficient