va rog frumos sa imi interpretati aceste rezultate

Hepatita

Postata de alexandru ioan1136340 cu 9 ani in urma.

incarcatura virala:
16 593 copii ADN HVB/ml (4.22 log copii ADN HVB/ml)
2 851 UI/ml (3.46 log UI/ml )

Limita de detectie:
116 copii ADN HVB/ml
(2.06 log copii ADN HVB/ml)

20 UI/ml
(1.30 log UI/ml)

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Detectia viremiei ADN VHB- semnifica infectia activa cu virusul hepatitic B. In acest caz, se indica tratament antiviral- motiv pentru care este recomandat sa consultati medicul gastroenterolog.

alexandru ioan1136340

acum 9 ani

Am fost la gastroenterolog specialist si mi-a zis ca saptamana care urmeaza o sa imi faca un fibro scan si in functie de asta imi va incepe tratamentul.
Rugamintea mea este...pt ca eu inca nu am intrebat o....infectia activa cu hepatita b....asta inseamna ca am hepatita B???

Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
O zi buna!