Un sfat va rog

Hepatita

Postata de Patient cu 13 ani in urma.

Am mai posta inainte deci nu e primul post pe acest forum. Inca nu am discutat cu un medic despre aceasta tema. Deci, sunt infectat cu un virus Hepatic de tip B. Foarte probabil voi primi un tratament pe baza de interferon iar medicul mi-a zis ca dupa acest tratament virusul foarte posibil sa nu mai apara la analize dar asta nu inseamna ca dispare. Intrebarea mea este, Daca acest lucru se intampla pe viitor voi putea transmite virusul si parteneri mele? Voi putea avea o relatie sexuala normala? Sau va trebuii tot timpul sa ne protejam?

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

In principiu va exista intotdeauna riscul acesta. Daca tii la ea, protejati-va. De asemenea, vorbeste cu medicul despre acest aspect. Eu sunt un mare sustinator al folosirii prezervativului si cand oamenii se stiu sanatosi si mai ales cand nu. Oricum copii nu cred ca vrei la varsta asta, iar anticonceptionalele dau peste cap femeile de multe ori, asa ca mai bine folositi prezervativ. Cand vei vrea copii, atunci e alta poveste.
Iar daca virusul este activ si va nimeriti cu vreo rana microscopica, este prea mare riscul sa ia si ea ca sa nu o protejezi. Stiindu-te cu acest virus, mi se pare de bun simt sa pui sanatatea si nu placerea pe primul plan. Asta este sfatul meu.