trebuie sa urmez un tratament contra hvb?

Hepatita

Postata de geen cu 13 ani in urma.

am fost depistat ca purtator sanatos hvb de mai bine de 8 ani, relatiile sexuale le intretin doar folosind prezervative, d.p.d.v. al alimentatiei nu tin cont de nimic desi sunt foarte multe alimente ce nu le agreez... tutun, cafea, alcool sunt prezente deasemenea, stres foarte mult si sport chiar pana la epuizare... si de moment ma simt foarte bine, credeti ca toate acestea imi afecteaza ficatul si ajuta virusul B sa dezvolte o ciroza? multumesc

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Tutunul, alcoolul, cafeaua, stresul si alimentatia nepotrivita va afecteaza ficatul si desigur pot agrava starea dvs hepatica. Cred ca acest lucru il stiati si singur. Efortul fizic excesiv si epuizarea sunt de asemenea contraindicate. Activitatea fizica moderata, mancarea dietetica, renuntarea la tutun si alcool v-ar fi mult mai indicate. Este foarte bine ca folositi prezervativ la fiecare act sexual.

geen

acum 13 ani

da,inteleg... si stiu ca tratament cu rezultat 100 % nu exista..din pacate, ce ma consoleaza cat de cat e ca sunt sanse sa duci o viata normala ca purtator pozitiv, dar trebuie sa ai grija la alimentatie, tutunul alcoolul stresul, efortul... cea ce nu fac ca m-as simti foarte limitat, e o povara grea si intr-adevar e foarte raspandit virusul B si creste tot din pacate... eu l-am captat sexual, si avertizez pe toti consecintele sexului neprotejat...dar nu il transmit mai departe folosind prezervative desi din cate si stiu virusul se gaseste chiar si in saliva dar in cantitati mai mici

Iuli

acum 13 ani

Incercati sa moderati macar cat puteti. Este mai important sa fiti sanatos decat faptul ca va "simtiti limitat". Sa nu regretati mai apoi... Atunci nu veti mai putea face ceva, acum puteti. Toate cele bune.

euvalutza

acum 13 ani

ti a facut viremia vreodata?cat a fost?

mariusmucu

acum 13 ani

mai usor cu alcoolu si tutunu ca astea ne duc la vale

geen

acum 13 ani

esti in aceiasi situatie? e cam nasol,nu? din multe p.d.v....