TRATAR

Hepatita

Postata de COSTEL COSTEL cu 12 ani in urma.

AS VREA SA STIU DACA CIROZA HEPATICA DECOMPENSATA CU VIRUS C ,VIRUS C ESTE TRATABILA ,SAU ULTIMA SOLUTIE ESTE TRANSPLANTUL?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ciroza hepatica decompensata (ficatul este deteriorat prin fibroza ) este stadiul cand apare icterul, ascita, edeme, scadere ponderala, sunt prezente varicele esofagiene , encefalopatia hepatica. Virusul hepatic tip C reprezinta una din cauzele afectarii hepaticce de mai sus. In acest stadiu tratamentul previne deteriorarea structurii ficatului. Se impune un regim alimentar cu reducerea consumului de proteine (de preferat cele vegetale , sunt mai usor de prelucrat ), limitarea consumului de sare, aport crescut de fibre alimentare. ISe impune interzicerea totala a consumului de alcool , a consumului de antiinflamatoare non-steroidiene si un regim alimentar sanatos care sa contina toate principiile nutritive: proteine, lipide, glucide si foarte important, sa fie bine tolerat. Vor fi tratate corespunzator complicatiile cirozei. Se poate efectua un transplant hepatic, nu inainte de a fi inclus pe lista de asteptare, de a fi apreciata posibilitatea efectuarii interventiei chirurgicale.