tratament inteferron

Hepatita

Postata de legionaru cu 12 ani in urma.

daca imi depun dosarul pt tratamentul cu interferon in cat timp mi se va aproba?......exista vreo cale sa opres gradul de multiplicare a virusului in sange??

Raspunsuri (2)

Dr. Achitei

acum 12 ani

În ultima vreme a crescut durata de așteptare a tratamentului antiviral, aceasta fiind în medie de 1-2 ani. Deprinde mult de punctajul care se calculează în funcție de mai mulți parametri. Tratamentul antiviral este singura cale de a inhiba replicarea virala.

lacriela

acum 12 ani

Fratele meu a facut tratament interferon 4 luni si i s-a oprit tratamentul fiind non responder. A asteptat doar 2 luni tratamentul situatia lui fiind foarte grava(F4). Dupa tratament fibroza s-a mai redus iar viremia i-a scazut de la 6milioane la 250000. A suportat greu tratamentul pt.ca ii scadeau trobocitele f.mult...Acum face un tratament cu Viusid care e f.bun. Contine antioxidanti, vitamine, arginina si gliciriza adica lemn dulce. Arginina e pt.refacere ficat iar lemn dulce e pt.a ajuta organismul sa produca interferon si a nu lasa virusul sa se multiplice. Lemnul dulce se gaseste in farmacii dar e f.greu de luat...Multa sanatate....