TGP MARE ?

Hepatita

Postata de deniel cu 10 ani in urma.

Buna ziua , va deranjez si eu cu rugaminte sa-mi spuneti va rog parerea dumneavoastra in legatura cu analizele mele medicale , va multumesc anticipat .
GAMA GT 34,8 U/L
Sideremie 74,7 g/dl
TGO 27 U/L
TGP 48 U/L

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Cresterea TGP sugerea suferinta hepatica. Este recomandat sa determinati suplimentat: fosfataza alcalina, electroforeza proteinelor serice, colesterol, trigliceride, abtigen Hbs, ac anti HVC, ecografie abdominala.

deniel

acum 10 ani

Asa o sa fac , va multumesc pentru raspuns .

deniel

acum 10 ani

Am facut analizele imunochimie , cu urmatoarele rezultate :
Anti-HBc pozitiv
Ag HBe negativ
Anti - HD ELISA negativ

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ac anti Hbc sugereaza ca ati avut contact cu virusul hepatitic B. Este important de stiut daca antigenul HBs sau ac anti Hbs sunt prezenti.

deniel

acum 10 ani

Ag HBs (screening) pozitiv

incarcatura virala :
567 copii ADN HVB/ml
(2,75 log copii ADN HVB/ml )

166 UI/ml
(2,22 log UI/ml )

sensibilitatea metodei :
51 copii ADN HVB/ml
( 1,71 log copii ADNHVB/ml )

15 UI/ml
(1,17 log UI/ml )

vali

acum 10 ani

Buna searaam facut analizele si mi-a iesit gamagt 45 sunt de sex feminin iar sotului meu i-ai iesit trigliceridele 386.mentionez ca el facuse tratament acum 2 ani timp de 3 luni cu crestor si lipanthyl si avusase inainte de tratament trigliceridele 1119.colesterolul vldl 217 si acid uric seric 8-8 si o greutate de 102kg la 1,70m.dupa aceste 3 luni de tratament si regim sever i-ai-u iesit analizele perfect adica trigliceride 156 colesterol 134 si acid uric 5,d.de atuncu a intrerupt o saptamana tratamentul si deja incepuce valorile sa creasca brusc.a urmat la sfatul medicului de familie cam de 2 ani tratament cu crestor si pana acum o saptamana totul a fost perfest der cum nu mai tine regim si mai intrerupe tratamentul recunosc ff rar cate o bere deja vad ca i-au crescut deja trigliceridele la 386 si acidul uric la 6-8..ce sfat i-mi dati trebuie luat tratament permanent nu este fumator de baut fff rar si a luat in greutate iar 8 km.cumva sa fie mostenire de familie deoarece tatal lui a facut comotie cerebrala la 47 de ani .vad ca acum il doare din ce in ce si capul ii curge sange pe nas.inainte sa descopere trigliceridele acestea de1119 acum 2 an avea permanent dureri de cap si acum cu tratament nu a mai avut absolut nimic.va rog dati-mi un sfat .va multumesc cu respect.