suspect hepatita sau doar purtator?

Hepatita

Postata de camelia04 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! in urma cu 2 ani dupa o donatie de sange am facut analizele iar in urma acestora mi-a iesit virusul hepatitei b pozitiv.am urmat 6 luni tratament cu sargenor foile si essentiale forte n,dupa care am repatat analizele si tot la fel mi-a iesit:ag hbs pozitiv,iat tgp 50 si tgo 48.medicul mi-a zis sa stau linistita ca sunt "purtatoare "sanatoasa.sapt trcuta mi-am facut analizele.tgo:37 iar tgp 42.ce sa fac?tin un regim dar nu f strict.iar hepatoprotectoare am luat aproape tot timpul de la depistarea hepatitei.va rog mult sa imi spuneti parerea dvs.e posibil sa fiu doar purtatoare?si ce este de facut in continuare?
va multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Bună ziua Camelia.
Sargenorul sau essentialele nu vindecă hepatita B, sunt doar ”hepatoprotectoare” cu efecte minime în ce privește evoluția bolii. Din punct de vedere medical, termenul de purtător sănătos nu se mai folosește. Există hepatită B activă, cu transaminaze crescute și viremie semnificativă, și hepatită B inactivă, cu transaminaze normale și viremie minimă sau nedetectabilă. În cazul tău pare să existe o ușoară activitate a bolii. Ai nevoie de o evaluare completă la un specialist gastroenterolog care să includă și viremia (replicarea virală). În funcție de aceste date se poate iniția tratament antiviral cu interferon sau entecavir de exemplu. Regimul nu trebuie să fie strict, dar recomand restricție la băuturi alcoolice.
Succes!

camelia04

acum 12 ani

Buna ziua!
Va multumesc din suflet pentru timpul pe care l-ati acordat citirii mesajului si de asemenea si pt raspunsul dvs cu privire la indoielile mele si pentru sfaturile acordate.
Eu sunt din Pitesti si voiam sa va intreb daca replicarea virala se face doar in Bucuresti.
Dupa ce o sa fac acea evaluare completa care sa contina si viremia o sa revin cu rezultatele.

Dr. Achitei

acum 12 ani

Analizele ce trebuie efectuate preterapeutic sunt AgHBe, Ac anti-HBe, Ac anti VHD, viremia (ADN VHB) si obligatoriu o ecografie abdominala. Se pot face in general la orice laborator dar sunt destul de scumpe. Va puteti adresa ambulatorului de gastroenterologie din Pitesti cu trimitere de la medicul de familie. E posibil ca unele sa fie suportate de CAS. Numai bine!