sunt purtator sanatos de hepatitab si insarcinata

Hepatita

Postata de anca398122269 cu 13 ani in urma.

Buna ziua!dupa ce am ramas insarcinata la 4 luni am aflat ca sunt puratator sanatos de hepatita b.cu hbv prezent 19,13 :antigeni hbe negativi si anticorpi hbe pozitivi.mi s-a recomandat sa nasc prin cezariana si sa cumpar un vaccin pentru copil imunoglobulina.as vrea sa stiu daca transmit acest virus pentru ca eu mai am o fetita de 3 ani iar medicul mi-a spus sa nu-mi fac probleme.as vrea sa aflu cat mai multe informatii

Raspunsuri (6)

Daniel D

acum 13 ani

Buna ziua. La un control medical la locul de munca in urma analizelor am aflat ca sunt purtator de virus hepatic B . Am primit recomandare de la medic sa am de acum incolo o alimetatie sanatoasa si mi s-au explicat de altfel caile de transmitere a virusului , printre care si ce sexuala. Am 24 de ani , si peste ceva timp ma gandesc sa ma casatoresc , prietei mele nu i-am spus si nu am de gand nici in ruptul capului sa-i spun aceasta problema a mea , dar daca pe viitor voi avea copii care vor fi repercursiuniile ?! Va multumesc

otilia motoi

acum 13 ani

fetita de 3 ani ar trebui testata. Ea este probabil vaccinata imediat dupa nastere asa ca daca nu a luati virusul intrauterin sau imediat la nestere, este in siguranta. trebuie sa urmeze schema de vaccinare anti hepatita B, pe care o cunoaste medicul de familie. in rest este bine sa ascutati ce va spune medicul cu care o sa nasteti- adica sa protejati viitorul copil cu imunoglouline si vaccinare dupa nastere.

bernilori

acum 13 ani

vis-a-vis de raspunsul d-nei OTILIA MOTOI,sa inteleg ca daca copilul este vaccinat imediat dupa nastere cu vaccinul anti-hep b,exista slabe sanse de a contacta virusul la scurt timp dupa aceea[sa zicem de ex daca copilul vine in contact cu virusul a 2-a zi dupa vaccin]?intreb asta deoarece am nascut acum 2 luni si aveam analizele la hep b si c facute si erau ok[nu am avut si nici nu am hepatita]dar am dat copilul unei mame de salon pt a o alapta,deoarece eu nu aveam lactatie[am auzit intr-o emisiune tv ca hepatitele de iau si prin lapte matern,eu nu stiam lucrul acesta]a fost alaptata doar de 2 ori,exista posibilitatea sa fi luat[nu cred ca cea care a alaptat-o avea hepatita,dar am intrebat-o daca si-a facut analizele si mi-a zis ca nu]cum testele hepatice sunt doar suplimentare si nu obligatorii nu le-a facut,iar cum hep b si c sunt bolii silentioase..........am motive sa ma tem.ce parere aveti dvs?

bubes ion

acum 10 ani

am hepatita b cum se trateaza

Mada

acum 10 ani

E cam tarziu raspunsul dar sper sa ii ajute si pe altii

Nu exista purtator sanatos de hep b.... Din pacate ai hepatita b pe care trebuie sa o tratezi in functie de stadiul de activitate ori cu interferon ori cu antivirale

Faptul ca medicul ti a spus sa nu iti faci griji e o p***ae

Intr adevar trebuie sa nasti prin cezariana iar nou nascutul trebuie sa primeasca vaccin si imunoglobuline, cu testarea ulterioara a statusului infectios

Alaptarea nu se recomanda pentru ca se poate transmite virusul prin ragadele mamelonare

Este indicat ca membrii familiei sa se testeze si sa se vaccineze

Hepattita b trebuie urmarita cu atentie ac***a risc de evolutie spre ciroza hepatica si cancer hepatocelular

E responsabilitatea ta sa anunti stomatologul, manicurista, etc ca ai virusul ca sa sterilizeze echipamentul dupa tratament, chestie pe care nu o fac de obicei, din pacate

otilia motoi

acum 10 ani

O vorba spune "cine nu stie .. nu cunoaste"..
Aveti raspunsurile aici http://www.hepatite.ro/hepatita-cronica-virala-b/2012/vaccinarea-impotriva-virusului-hepatitei-b-ce-se-intampla-daca-o-gravida-are-antigenul-hbs-898/ , puteti alapta, etc etc