Sunt ingrijorat

Hepatita

Postata de trica2009 cu 12 ani in urma.

Ma numesc Trica I., am 40 ani, din Buc. Mi-am facut analizele medicale anuale la care majoritatea parametrilor au iesit normali, mai putin TGO, care mi-a iesit 55,17 iar TGP mi-a iesit 75,97.La recomandarea medicului de familie mi-am facut marcari virali pt. hepatita B si C la laboratoarele Synevo, la care la Ag HBs(screening) a iesit rezultat pozitiv iar la Anti HCV a iesit rezultat negativ. Din asta rezulta ca am hepatita B ?...ce considerati ca ar trebui sa fac in continuare?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ag HBs pozitiv indica prezenta infectiei cu virusul hepatic B, si trebuie identificat daca este vorba de o infectie acuta sau cronica . Ar fi necesar sa va adresati medicului de boli infectioase si sa efectuati investigatii suplimentare (Ag HBe, Ac anti HBe, ADN-HVB etc)