sugar

Hepatita

Postata de mihaielaslabu cu 13 ani in urma.

Ac***a in vedere ca la nastere i sa facut in spital vaccinul anithepatic cant timp e protejat si de care forme ale hepatitei?
Bebe meu are 8 luni si are toate vaccinurile la zi vreau sa stiu daca poate contacta vreo forma de hepatitita din parc
multumesc

Raspunsuri (1)

Sheila

acum 13 ani

Hepatita A este singura care se poate transmite prin consumul de apa contaminata, igiena defectuoasa a mainilor, consumul fructelor de mare dar aceasta trece neobservata la copii si se vindeca de la sine in 3 saptamani.
Hepatita B se transmite prin relatii sexuale, obiecte contaminate cu sange infectat, contaminare de la mama la nou-nascut. Cu ajutorul tratamentului aceasta poate fi stopata dar nu si vindecata.
Hepatita C se transmite la fel ca hepatita B, in 80% din cazuri aceasta duce la complicatii ca ciroza, cancer de ficat.

Daca micutul a fost vaccinat nu ar trebui sa-ti facu griji, trebuie doar sa fi atenta cu ce se joaca prin parc