Stomatolog - hepatita B

Hepatita

Postata de popion2484 cu 12 ani in urma.

Salut,

Stiti cumva daca medicii stomalogi se vaccineaza impotriva hepatitei B, dat fiind ca e posibil sa intre in contact cu persoane care au aceasta boala?

Si inca o intrebare cu privire la intrumentul ala cu care se slefuiesc dintii la stomatolog: daca acel instrument a fost folosit doar pentru a slefui dintele, fara a intra in contact cu sangele si, ulterior, te intepi cu el, te poti infecta de hepatita B?

Multumesc,

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Vaccinarea anti hepatită B se face preventiv de către medici (este opţională - numai de cei care doresc să se vaccineze). Referitor la a doua întrebare, prin înţepare cu acea freză se poate transmite hepatita B dacă nu a fost sterilizată în prealabil